Uluslararası Sahada Güçlü Ticari Faaliyeti Olan Devletler Dünya Siyasetinde Nasıl Bir Rol Oynar?

Uluslararası Sahada Güçlü Ticari Faaliyeti Olan Devletler Dünya Siyasetinde Nasıl Bir Rol Oynar?

 

Ekonomik yapısı güçlü temeller içeren ve tüm sektörlerde belirli planlamalar yaparak büyümesini ve istihdamını pozitif bir şekilde artıran devletlerin uluslararası alanlardaki ticari faaliyetlerde gücü eline geçirmesi oldukça kolay bir hal almaktadır. Üretim ekonomisini ilke edinerek birçok alanda yenilikleri hizmete sunan ve dışa bağımlılığı azaltan devletler ihracat rakamlarında da istenen hedefe kolay bir şekilde ulaşabilmekte ve birçok ülkeyi bir anlamda kendisine bağımlı hale getirmektedir.

 

Uluslararası ilişkiler çerçevesinde zaman içerisinde bazı devletlerarasında siyasi, ekonomik veya ulusal nedenler ile birtakım anlaşmazlıkların yaşanması söz konusu olabilmektedir. Böyle bir durum yaşandığı takdirde ekonomik yapısı daha güçlü olan ve sanayi, ticari ya da askeri alanlarda oldukça gelişmiş bir konumda yer alan devletler rakibi karşısında birtakım ticari veya teknolojik yaptırım kozunu ortaya sürerek siyasi başarı elde etme amacı gütmektedir.

 

Dünya siyasetine kendi çıkarlarını esas alarak diledikleri şekilde yön verebilme potansiyeli bulunan güçlü devletler istedikleri ülkeler üzerinde amaçlarına uygun olacak şekilde baskı unsurlarını devreye sokmaktadır. Stratejik konumda bulunan ülkeler ve pazarlara karşın birtakım ekonomik ve siyasi planlamalar yürüten güçlü devletler ekonomik işbirliği altında hedef haline getirdikleri bölgeler veya ülkelerin yönetimleri üzerinde söz sahibi olabilmeyi ve bu ülkelerin kendi çıkarlarına uygun olacak şekilde kararlar almasını sağlayacak adımların attırılmasını amaç edinmektedir. Ekonomik olarak dışa bağımlı bir halde bulunan ülkelerin siyasi ilişkilerde zayıf bir noktada bulunması aşikardır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER