Uzay araştırmaları için geliştirilmiş olup günlük hayata uyarlanan teknolojik araçlara örnekler

Logo

Uzay araştırmaları için geliştirilmiş olup günlük hayata uyarlanan teknolojik araçlara yukarıdakilerden farklı örnekler veriniz.

 

Uzay araştırmaları ileri teknoloji, yüksek seviyede fizik ve mühendislik tekniği gerektirir. Uzayda ihtiyaçlarının çok olması, risk ve hata olasılığının minimuma indirilmesi gerekliliği gelişmiş ürünlerin yapılmasına olanak sağlar. Uzay için üretilip, geliştirilen fakat günlük yaşamda kullandığımız araçlar da bulunmaktadır. Bu araçların pek çoğu sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Örnek olarak;

 

  • Yapay kalp pompası: Yapay kalp pompası, son evre kalp yetersizliğinde bulunan hastalarda kalbin pompalama görevini üstlenen, ileri teknoloji ürünüdür. Hastanın kalp yetersizliği iyileşene kadar veya kalp nakli oluncaya kadar kullanılan kısa süreli yapay kalp destek pompası olduğu gibi, hastanın geri kalan yaşamı boyunca kullanabileceği uzun süreli yapay kalp pompası da mevcuttur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yapay kalp pompalarının ve hastaların yaşamı uzamakta, daha az komplikasyonlar oluşmakta ve daha iyi cevaplar alınmaktadır. Birinci kuşak yapay kalp pompalarının 1 senelik yaşama oranı %50 iken, 2. Kuşak pompalarda bu oran % 68-86, 3. Kuşakta ise % 88-91 olarak açıklanmıştır.
  • Çizilmeyen mercek: Cam veya sert plastikten yapılan en az bir yüzü küresel olan maddelere mercek adı verilir. Mercekler günlük yaşamda birçok alanda kullanılmaktadır. Mikroskop, gözlük camı, fotoğraf makinası ve teleskop gibi pek çok araçta kullanılmaktadır. Cisimlerin ölçütlerini küçültüp büyütmeye yarayan merceklerin ham maddesi cam, su yada mika gibi sert plastiklerdir. Gözler ise en doğal merceklerdir. İnce kenarlı ve kalın kenarlı olarak mercekler ikiye ayrılır.

 

Bunların dışında oksijen maskeleri, su filtreleri, görünmez diş telleri, donmayan camlar ve kulak termometreleri de teknolojik araçlara örnek olarak verilebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER