Yaşadığınız yerde rasathane kurmaya uygun bir yer söyleyiniz.

Logo

Yaşadığınız yerde rasathane kurmaya uygun bir yer söyleyiniz. Burayı niçin seçtiğinizi gerekçeleriyle açıklayınız.

 

Gözlemevlerinin tarihi Babil, Eski Yunan ve Mısır uygarlıklarına dek uzanır. Bu dönemlerde gözlemevlerine önem verilmesi dini merasimlerin ve ibadetlerin zamana bağlı olmasından dolayıydı.

 

Rasathanenin bir diğer ismi de gözlemevidir. Gözlemevleri, gözlemcilerin uzayda bulunan ay, yıldız ve gezegenleri incelemeleri için kurulmuştur. Günümüzde teknoloji oldukça ilerlemiştir. Bunun yararlı ve zararlı pek çok etkisi vardır. Zararlarının başında ışık kirliliği gelir. Işık kirliliği yıldız ve gezegenlerin görülememesine neden olur. Özellikle kentlerde, ışık kirliliği oldukça fazladır. Gözlemciler kentlerde yada ışık kirliliğinin olduğu alanlarda iyi araştırma yapamazlar. Yapsalar bile bir sonuç elde edemezler. Bu yüzden daha çok kentleşmenin olmadığı bölgelere giderler. Belirli alanlara rasathane kurarlar ve gezegenleri incelerler.

 

Yaşadığım yerde rasathane kurmaya uygun bir yer maalesef yok fakat yaşadığım şehirde var. Mesela İstanbul’da Çamlıca Tepesine bir gözlemevi kurulabilir. Çünkü Çamlıca İstanbul’daki en yüksek tepelerden biri. Gökyüzü net bir şekilde görüldüğü için yıldız ve gezegen gibi araştırmalar rahat yapılabilir.Benim oturduğum muhit bitişik nizam evlerden oluştuğu için burada gökyüzünün net bir şekilde gözlemlenmesi olası değil. Ayrıca gözlemevi kurulurken dikkat edilmesi gereken;

 

  • Yüksek yerlerde atmosfer daha ince olduğu için, gözlem kolaylaşır, dolayısıyla da gözlemevinin yüksek yerlere kurulması gerekir.
  • Etrafında başka yükselti olmamalı.
  • Bulutsuz gece sayısı çok olmalı.
  • Havadaki nem oranının düşük olmalı.
  • Hava kirliliği ve toz oranı düşük olmalı
  • Çeşitli ışık kaynaklarından uzak bulunmalı.

Gibi noktalara dikkat edilmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER