Vatan kelimesinin sizde çağrıştırdığı duygu ve düşünceler nelerdir?

“Vatan” kelimesinin sizde çağrıştırdığı duygu ve düşünceler nelerdir? Açıklayınız.

Vatan bir bireyin doğduğu büyüdüğü milletin hâkim olduğu bir üzerinde barındığı toprak parçası veya kara parçası demektir.

Vatan kelimesi, ben de uğruna her mücadeleye vermem gereken yaşadığım yer hissiyatını uyandırmaktadır. Yalnızca üzerinde ikamet edilen toprak parçası olması durumunda bir anlamı yoktur çünkü insan o zaman her yerde yaşayacağını düşünür.

Evimin dünya olduğunu düşünürsem,  vatanımın benim odam olduğunu söyleyebilirim. Çünkü odam benim için özeldir, önemlidir. Sadece uyuduğum yer deyip geçemem.

 

Vatanını seven insan ne yapar?

Söylemler eylemlere dönüştüğü takdirde gerçek kabul edilebilirler. Vatanını sevdiğini iddia eden bir insan vatan için çalıştığında bunu ispat etmiş olur. Bir hayali, bir hedefi, bir yolu olmayan hiçbir birey vatanını gerçekten sevdiğini iddia edemez.

Sevmenin içerisinde emek vermek fedakârlık yapmak vardır. Eğer sevdiğiniz şey için çaba göstermiyorsanız onu gerçekten sevdiğinize kimseyi inandıramazsınız. Oda örneğine dönecek olursak, odamı sevdiğimi söyleyip onu hiç temizlemezsem toparlamazsam odam sevdiğim bir yerden daha çok bir çöplüğe dönüşecektir. İşte bu şartlarda gerçekten odamı sevdiğimi söylemem imkânsızlaşır. Sevdiğimi söylediğim herhangi bir şey için emek sarf etmem ve mücadele vermem gerekir.

Üzerinde yaşadığı toprak parçasına bana özel ve değerli kılan şey benim ona verdiğim emektir. Bu emek gün gelir bir damla su olur gün gelir bir damla kan olur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER