Verilen habere göre TANAP’ın ülkemize ve bölge ülkelerine neler kazandıracağını yazınız.

Logo

Verilen habere göre TANAP’ın ülkemize ve bölge ülkelerine neler kazandıracağını yazınız.

 

TANAP, Azerbaycan ve Türkiye arasında gerçekleştirilen işbirliği neticesinde Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı olara stratejik öneme sahip dev bir projedir. Bu projenin hayata geçirilmesi hem siyasi hem de ekonomik anlamda Türkiye’ye birçok avantajları olacaktır. Bunlardan birincisi; Türkiye’nin giderek artan doğalgaz ihtiyacının daha kısa yoldan karşılanmasıdır. Ayrıca diğer ülkeler de doğal gaz ihtiyacını bu boru hattı sayesinde daha çabuk ve daha ucuza temin edebileceklerdir.

 

Türkiye için ikinci önemi ise, kardeş ülke olarak görülen Azerbaycan’dan gelen doğalgazın diğer ülkelere kıyasla daha ucuza mal etmek için pazarlık payının yükselmesidir. Bilindiği üzere ülkemizde doğalgaz tüketimi her geçen yıl artmakta ve elektrik üretimi de doğalgaz kullanılarak yapılmaktadır. Böylece hem doğalgaz fiyatlarında hem de elektrik fiyatlarında bir indirim elde edebiliriz.

 

Ayrıca bu işbirliği sayesinde dünya doğalgaz ihtiyacı hem kolay hem de daha ucuza ve kısa bir zaman zarfında her ülkenin elde etmesi kolaylaşacaktır. Böylece, iki devletin yaptığı işbirliği sayesinde nasıl bir fayda elde edilebileceği de diğer ülkelere bu dev proje sayesinde ispatlanmış oluyor.

 

Diğer taraftan, 1850 km. uzunluğunda olan bu dev boru hattı, 20 şehir merkezi ve 67 ilçeden geçeceği için bu bölgelerin ekonomik refahına ve istihdama da büyük katkıları olacağı kesindir. Böylece Türkiye’nin doğusunu ve Batısını birbirine bağlayan proje adeta bir köprü görevi de görecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER