Yakın Çevrenizde Hangi Sanayi Faaliyetine Ait Bir Tesis Kurulmasını İsterdiniz?

Sanayi bölgeleri coğrafi konumlara göre şekillenmektedir. Bu yüzden şekillenen sanayi faaliyetleri farklı farklı koşullardan kaynaklı olarak bulundukları konumlarda üretime başlamışlardır. Bu koşullar gerek demografik gerek hammadde kaynaklı gerekse de ulaşım sebeplerinden dolayı da tercih edilmektedir. Konumundan dolayı Marmara Bölgesi içerisinde yoğunluk olan sanayi bölgeleri genelde Çatalca-Kocaeli alanında yoğun olarak görülebilmektedir. Bu bölge içerisinde var olan sanayi girişimleri de nüfus ve ulaşım kolaylığından dolayı da hayata geçirilmektedir. Zonguldak bölgesinde ise var olan taş kömürü yataklarından kaynaklı olarak demir çelik fabrikası bu bölge dahilinde kurulumunu gerçekleştirmiş ve uzun yıllardır hizmetlerini de devam ettirmiştir.

 

Türkiye’nin her alanında var olan sanayi bölgeleri ülkenin üretim halinde olarak ekonomik konuda yükselmesi konusunda da ideal olarak değerlendirilmektedir. Aynı zamanda da var olan sanayi bölgeleri bu konumda yaşayan insanların da ekonomik refah düzeylerini de arttıran etkenler olarak görülebilecektir. Bölgenin insanlarının işsizlik oranlarını da azaltacak türde de faaliyetlerini gösterecektir.

 

Sanayi bölgeleri ulaşım konusunda da gerek deniz gerekse de karayolu konusunda kusursuz konumda yer alan bölgeler içerisinde de kurulumunu tamamlamaktadır. Böylelikle üretilmiş olan unsurların kolay bir biçimde satın alınan bölgeye aktarılması durumu da söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda da işçilerin de her bölgeden gelebilmeleri adına da yeterli bir evreye ulaşmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir