“Yapı” Kavramından Ne Anlıyorsunuz?

“Yapı” Kavramından Ne Anlıyorsunuz?

Türkçe’de değişik anlamları karşılayan pek çok farklı kelime var. Dilin zenginliğinin bir göstergesi olan bu durum, anlatılmak isteneni en iyi şekilde anlatmayı amaçlar. İşte bu kavramlardan biridir yapı. Birbirinden bağımsız bir sürü anlamı bünyesinde barındırır. Her çeşit mimari eser için kullandığımız gibi, parçalarına somut bir şekilde bağlı olan bir bütünü ifade etmek için de kullanıyoruz. Öte yandan soluk alan varlıkların tinsel ve bedensel özelliklerinin bütününü anlatmak için de bu kavramı tercih ediyoruz.

 

Geniş bir kullanım alanı olan bu kelimenin sözlüklerdeki birincil karşılığı, farklı amaçlara hizmet eden mimari eserlerin tanımlanmasıdır. Bu açıdan baktığımızda kavramın kapsadığı diğer anlamların da buradan türediğini söylemek mümkün. Mimaride bütünü iyi bir şekilde oluşturmak için parçaların her biri diğeriyle uyum için de olmalıdır. Yine canlılar mimari eserler gibi iç organların, uzuvların ve ruhun bağlantılı olduğu muhteşem bir sistemdir. Bu sistemdeki bir rahatsızlık ana yapıya yani canlıya zarar verecektir.

 

Diğer taraftan yapı kavramı bir düzeni, düzenli olma durumunu da çağrıştırır. Sistemin sorunsuz çalıştığı ve belirli kalıplarda ilerlediği izlenimi verir yapı kavramı. Parçalar bir bütün oluşturacak düzende bir araya gelmiş demektir. Bu düzenin güzelliği ya da çirkinliği tartışmaya açılabilse de ortaya koyulan bütün yani yapı kimse tarafından yadsınamayacaktır. Yapılmakta olan konut, köprü ve yol benzeri eserler için de bu kavramın tercih edilmesi, bir düzen dahilinde ilerlemesi ve işin sonunda parçaların bir bütünü oluşturacağından olsa gerek.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER