Yaşadığınız çevredeki iklim ile tarım faaliyetleri arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?

Yaşadığınız çevrede iklim ile tarım faaliyetleri arasında nasıl bir bağlantı vardır?

 

İklim ile bölgede hasat edilecek ürünlerin şekillenmesi durumu arasında doğrusal bir bağ bulunmaktadır. İklimsel şartlara dayalı olarak farklı farklı bitki tipleri yetişebildiğinden dolayı değişik mahsullerin alınabilmesi söz konusu olmaktadır. Sıcaklık değerleri ve yağış biçimine göre bitkilerin verimlerinin en uygun şartlar altında sağlanabilmesi adına insanların tarım faaliyetlerinde bu türde bir girişim içerisinde yer alabilmeleri durumu da görülebilmektedir.

 

Karadeniz Bölgesi gibi oldukça nemli bir bölge içerisinde halkın temel besin maddesi mısır olarak görülebilmektedir. Nemli ve fazlasıyla yağış alan bir bölge olmasından dolayı bu bölgede buğday yetişemediğinden kaynaklı olarak mısıra olan bir yönelimin gerçekleştiği de görülebilmektedir. Aynı zamanda da çay ve fındık gibi mahsullerin Türkiye coğrafyasında sadece bu bölgede yetişebilmesinin temel sebepleri arasında var olabilmektedir.

 

Marmara ve Ege Bölgeleri’ne bakıldığında ise yazları kuraklığa dayanabilen ve az suyla gelişebilen bitki tiplerinin tarım faaliyetleri içerisinde olduğu görülebilmektedir. Aynı zamanda da kış aylarında 0 dereceye kadar inen sıcaklıklara da direnç gösterebilecek mahsullerin üretilmesi girişiminde de bulunulmaktadır.

 

İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu ise kış aylarında genellikle kar yağışının görüldüğü bölgeler olduğundan dolayı tarımda dayanıklşı bitkilerin üretiminin gerçekleştiği alanlardır. Yaz aylarında da aşırı kuraklık ve susuzluğun olmasından dolayı bitki tercihlerinin de bu şekilde gerçekleştirilmesine özen gösterilmektedir.

 

Akdeniz Bölgesi; tropikal iklime biraz daha yakın olmasından dolayı muz ve kivi gibi meyvelerin üretiminin gerçekleştirilebileceğinin yanı sıra sıcak alanlarda ve aşırı su isteyen bitki tiplerinin yetiştiği alanlardır. Ülkemizin tropik meyve ihtiyacı da genel olarak bu bölge içerisinden karşılanabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER