Yaşadığınız çevredeki mimari eserlere örnek veriniz.

Yaşadığınız çevredeki mimari eserlere örnek veriniz. Bunları farklı kılan özellikleri açıklayınız.

 

Yaşadığım çevrede çok fazla mimari eser var.

Örnek olarak Ayasofya, Topkapı sarayı, Yerebatan sarnıcı, Dolmabahçe sarayı yıldız parkı korusu ve daha birçok tarihi ve mimari eser sayabilirim.

 

Ayasofya: doğu roma döneminde inşa edilen Ayasofya şehirim en güzel mimari yapılarından biridir. Yüzyıllar boyunca ayakta kalmayı başaran yapı birçok medeniyete ev sahipliğe ide yakmıştır.  İstanbul’un fethi ile Osmanlı topraklarından Türk mirasına karışan Ayasofya kiliseden camiye dönüştürülmüştür.

 

Topkapı sarayı: Osmanlının 400 yıl boyunca devletin idare merkezi olarak kullandığı bu yapı mimarinin en güzel örneklerinden birini teşkil etmektedir. Bahçelerin ve mimarinin muazzamlığı hala tartışılmaz güzelliğini korumaktadır. İçinde 4.000’e yakın insanın yaşamını sürdürebildiği bu tarihi mimari eser bugün ziyarete açıktır.

 

Yerebatan sarnıcı: Bizans imparatorluğu zamanında inşa edilen Yerebatan sarnıcının ilk adı bazilika Sarnıcı’dır. Sarnıcın inşa ediliş amacı bölgenin su ihtiyacını karşılamaktır.  Bugün ise içi boş bir şekilde müzeye dönüştürülmüştür.

 

Dolmabahçe sarayı: sultan Abdülmecit tarafından inşa edilen saray Osmanlı’nın son dönem eserlerinden biri olmuştur.  İçerinde kullanılan inşa teknikleri ve İstanbul’daki konumu ile hala gözdeliğini korumaktadır.

 

Yıldız parkı korusu: yıldız parkı korusu ise İstanbul’da mimari ile doğanın iç içe bulunduğu nadide mekânlardan birdir.  İçerisinde tarihi köşklerin yer aldığı oldukça geniş bir alana sahip koru da şehrin ortasında huzuru bulabilmekteyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER