Yatırım veya pazarlama projeleri hazırlanırken ilin ya da yörenin hangi özelliklerinin dikkate alınması gerekir?

Yatırım veya pazarlama projeleri hazırlanırken ilin ya da yörenin hangi özelliklerinin dikkate alınması gerekir? Yazınız.

Ülke içerisinde herhangi bir şehre dayalı yatırım projeleri içerisinde olan kişilerin detaylı bir araştırma içerisinde olmaları gerekmektedir. Bu sayede de elde olan unsurları kullanarak giderleri en aza indirgemesi mümkün olmakta ve giderleri minimuma indirmesinden kaynaklı olarak ucuz pazarı meydana getirmeleri de söz konusu olmaktadır. Ucuz ve kaliteli unsurları ortaya çıkarmalarından dolayı var olan talepleri de karşılamaları durumu da etkin bir konumda yer alan arz hali olarak da görülebilecektir.

 

Yatırım ya da pazarlamaya dayalı olarak harekete geçecek olan kişilerin ilk olarak bulundukları yörenin büyük şehirlere olan mesafesini baz almaları gerekmektedir. Büyük şehirlerde olan talebin daha fazla olacağından dolayı da ulaşım giderlerinin en aza inmesi yatırım projesi için olumlu bir gelişme olarak görülebilecektir.

Yatırımda ulaşımın yanı sıra hammadde kaynakları da etkili bir yerde bulunmaktadır. Yatırım ya da pazarlama esnasında hammadde olarak kullanılacak olan materyalin de kaliteli ve uygun bir maliyet içerisinde sağlanabilmesi ile üretimin kusursuz bir biçimde ortaya çıkması söz konusu olmaktadır.

 

Planlamanın yapılacağı bölgenin iş gücü açısından da potansiyel arz etmesi seri üretimin etkili bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda da bulunulan bölgenin de gelir seviyesinin ve refah düzeyinde de gözle görülür bir artışın görülebilmesini de sağlayan temel ögeler olarak ifade edilmektedir.

Yatırımın yapıldığı bölgede üretimin yanı sıra talebe dayalı olarak satım işlemlerinin de devamlılık göstermesi de son derecede önemli bir durum olarak görülmektedir. Satım ya da pazarlama işlemlerinin gerçekleştirilmemesi halinde de üretim durma noktasına gelerek yatırımın kısa süreli olacağından dolayı da süreklilik esas alınan bir durum olarak görülmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER