Zihinsel, bedensel ve ruhsal sağlık sözleri size neleri çağrıştırıyor?

Logo

Zihinsel sağlık dediğimiz zaman mental ve beyin fonksiyonlarının içinde yer aldığı sağlık terimleri aklımıza gelebilir yalnız öyle değil zihinsel sağlık kişinin psikolojik ve ruhsal sağlık seviyesidir. Güçlü bir zihin için yapmamız gereken birçok şey varken aynı zamanda kaçınmamız gerekenlerde var. Kötü beslenmemek ve spor yapmamak kaçınmak gibi. Zihnimiz sadece somut hastalıklara değil aynı zamanda soyut olan hastalıklara yakalanabilir. Ve soyut olmasına rağmen vücudumuzu etkileyebilir. Kısaca zihinsel sağlığımız bütün vücudumuzu etkiyebilir.

 

Atatürk’ün dediği gibi sağlam kafa salan vücutta bulunur bu yüzden bedensel sağlığımıza zihinsel sağlımız için de dikkat etmeliyiz.

Bedensel sağlık ise vücudumuzda bulunan kas dokularının ve kemik yapılarını temel alan sağlık terimidir.  Vücudumuzda bulunan herhangi bir parçanın işlevini yerine getirme hızını arttırmak için kuvvetlenmek için ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için iyi beslenip antrenmanlar yapmalıyız.

Ruhsal sağlığı kişinin çevresiyle ve kendi iç benliği ile bir dengede olamaması halidir. Vücudunun kontrolünü kaybetme hali olarak tanımlayabiliriz. Örneğin şizofrenlik, panik atak cinnet hali , kişilik bölünmesi ve benzeri durumlarda kişinin  kendinde olmaması durumlarıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER